Vesbo Türkiye Yurt içi ve Yurt dışı Sertifikalı Altyapı Boru Sistemleri

Sıkça Sorulan Sorular

VESBO PP-R SİSTEM HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

S: Boruda kaza ile bir delik açılmışsa ne yapmalı?

C: Eğer borunun hasarlı (delik) kısmı sıva altında gözükmeyecek şekilde değilse (basınç testi uygulanmadan önce) tavsiye edilen yöntem, delik kısmın kesilip çıkarılarak manşonla kaynak yapılmasıdır. Boruyu bir çivi veya benzeri bir alet delmişse (max.10,5mm.çapında) onu Vesbo tamir seti ile onarabilirsiniz.Lütfen daha ayrıntılı bilgi için Teknik Departmanımızla temasa geçin veya web sitesi üzerindeki linki kullanın.

S: Sıcak su tesisatlarındaki uzama miktarı nedir?

C: 50C° Sıcaklık altında 1mt.boyunda PN20 boru 4,5mm.uzar.Bu değer 1mt.boyundaki PN25 Alüminyum folyolu boru için aynı sıcaklıkta 0,9mm.dir.Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Teknik Departmanımızla temasa geçin veya web sitesi üzerindeki linki kullanın.

S: Farklı basınç değerleri için Vesbo borularının ömrü nedir?

C: Bina içi uygulamalarda DIN standartlarına göre servis süresi 50 yıldır.Değişik sıcaklık ve basınç değerleri ile ilgili dayanım süreleri için ilgili Teknik Departmanımızla temasa geçin.

S: Vesbo boruları içme suyu tesisatı için hijyenik ve sağlıklı mıdır?

C: Vesbo PP-R ürünleri içme suyu için güvenle kullanılabilir.Vesbo PP-R ürünleri tüm uluslar arası sertifikalara sahiptir.(Örneğin:SKZ,DVGW,Hygiene Instıtute vs.)

S: Vesbo boruları UV geçirmezli özelliğine sahip midir?

C: Normal Vesbo ürünleri UV ışınlarına dayanıklı olarak üretiliyor. Fakat tüm boru sistemleri, metaller de dahil olmak üzere izolasyonsuz ve korunmasız olarak direkt güneş ışığına veya UV radyasyonuna maruz bırakılmamalıdır. UV koruyuculu boru sistemleri de ayrıca fabrikamızda üretilmektedir. Bu konu ile ilgili lütfen Satış Departmanımızla temasa geçin.

S: Düşük sıcaklıktaki ortamlarda kullanılan tesisatlar için herhangi bir önlem alınmalı mıdır?

C: Ortam 0C°’nin altında ise yalıtım yapılması tavsiye edilir.

S: Vesbo boruları hangi çaplarda üretiliyor?

C: Vesbo PP-R boruları ve fittingleri Ø20mm.(1/2″) – Ø110mm.(4″) arası üretilmektedir.

S: Vesbo borularını üretim standartları nelerdir?

C: Vesbo boru ve fittinglerinin üretiminde aşağıdaki standartlar kullanır:

DIN 8077

Polipropilenden üretilmiş borular-ölçüler

DIN 8078

Polipropilenden üretilmiş borular-genel kalite şartları ve testleri

DIN 16962

Boru bağlantıları ve parçaları,polipropilenden üretilen basınçlı borular için

DIN 1988 PART 2

İçme suyu tesisatı için teknik kurallar. Uygulama,dizayn ve tesisat

DIN 16928

Boru bağlantıları,boru parçaları,döşeme

BS 6700

Binalara su sağlanması

DVS 2207

Termoplastik yapay maddelerin kaynak yapılması

DVS 2208

Termoplastik yapay maddelerin kaynak yapılması için makine ve aletler

S: Vesbo ürünlerini diğer metal ürünlere nasıl bağlarız?

C: Vesbo borulara diğer metal sistemlere flanş veya metal rakor kullanılarak adapte edilir.

S: Vesbo boruları sigortalı mıdır?

C: Vesbo boruları 3.şahıslara karşı mali mesuliyet teminatı sigortasına tabidir ve bu sigorta Amerika ve Kanada dışındaki tüm dünya ülkelerinde geçerlidir.

S: Vesbo sıhhi tesisatının döşenmesinden sonra standart basınç testi uygulanmalı mıdır?

C: Evet.Vesbo boru sisteminin döşenmesinden sonra bir basınç testi uygulanması gereklidir.Metal borulardan farklı olarak, konu basınç,sıcaklık farkı ve esneme katsayısı olduğunda Vesbo diğer tüm plastik sistemleri gibi esnemenin fiziksel özelliklerine göre değişik basınç testlerinden geçmelidir.Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Teknik Departmanımızla temasa geçin.

S: Sıcak su tesisatları için izolasyon gerekli midir?

C: PP-R boru sistemlerinin ısı iletkenliği metal boru sistemlerinden daha düşük olduğundan (0.24 W/mK) tesisatçılar için izolasyon bir zorunluluk değildir.Lütfen özel durumlar için Teknik Departmanımıza müracaat ediniz.

S: Uygulama alanlarına göre PN20 ile PN25 (Stabil boru) arasındaki farklar nelerdir?

C: Aynı sıcaklık ve basınç şartları altında PN25’in ömrü PN20’den uzundur.PN25 borunun PN20 boruya göre esnemesi 1/5 oranında olduğu için özellikle sıva üstü açık tesisatlarda PN25 kullanılması sarkmayı ve kıvrılmayı önler.

S: Vesbo borularının değişik renkleri var mı?

C: Evet.Vesbo boru sistemleri beyaz,mavi,yeşil ve gri olarak üretilir.

 

VESBO PE-X BORULAR HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

S: PE-Xb ve PE-Xc arasındaki fark nedir?

C: Normal polietilen boruların basınç dayanımları çok düşüktür.Bu yüzden bu boruların Cross-link işlemine tabi tutulması gerekir.Cross-link işlemi ile moleküller çapraz bağlı hale getirilir.Bu işlem ya fiziksel ya da kimyasal yöntemle yapılır.PE-Xb borular kimyasal yöntemle çapraz bağlanırken,PE-Xc borular fiziksel yöntemle çapraz bağlanır.

S: PE-X borunun kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

C: Çok geniş kullanım alanı vardır:

Yerden Isıtma sistemlerinde,

Kalorifer tesisatlarında,

Otel,motel,tatil köyleri,

Sıhhi tesisatlar (PE-Xc),

Gıda,kimya ve her türlü endüstriyel tesisler,

Hastane ve klinikler,

Yarı kapalı mekanlarda(sera,yüzme havuzu,üretim çiftlikleri vb.)

S: Yerden Isıtma sisteminin avantajları nelerdir?

C: Yerden ısıtma sisteminde homojen bir ısı dağılımı sağlanır.Tavanda ısı birikmesi bu sistemde söz konusu değildir.Bu yüzden ekonomiktir.Göze hoş görünmeyen ve kullanım alanını sınırlayan ısıtıcı eleman,tesisat borusu,bağlantı parçası gibi malzemeler bu sistemde yoktur.Ayrıca bu sistemde toz ve mikrop dolaşımı en alt seviyededir.

S: Birleştirilmesi hakkında bilgi verir misiniz?

C: Vesbo PE-X borular ,tüm tesisat sistemlerine uygun bol ve çeşitli aparatları sayesinde birleştirilmesi son derece kolay ve pratiktir.Size her konuda yardımcı olabilmemiz ve ayrıntılı bilgi için lütfen firmamızın Teknik Departmanımıza müracaat ediniz.

VESBO U-PVC BORULAR HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

S: Vesbo U-PVC borular hangi çapa kadar üretiliyor?

C: Vesbo U-PVC borular 200mm.çapa kadar üretiliyor.

S: Vesbo U-PVC borular nasıl birleştirilir?

C: Vesbo U-PVC Atık Su Boru ve Fittingleri montaj tekniği ile problemsiz,uzun dönemli,güvenilir,ekonomik bir sistemdir.Yerleştirme ve montaj kolaydır.Contalı olması sayesinde kesin sızdırmazlık sağlar.Karşılıklı iç içe sıkıştırılan kolay geçme sistemi ile uzun süreli ve rahat bir kullanım sağlar.

S: Et kalınlıkları hakkında bilgi verir misiniz?

C: Vesbo U-PVC boru ve fittingleri 3.2mm.olarak üretilmektedir (Tip1).Ayrıca istenildiği takdirde 2.2 mm olarak da üretimimiz mevcuttur (Tip2).

S: Vesbo U-PVC Borular yanar mı?

C: Borularımızı U-PVC ve katkı malzemelerinin özelliğinden dolayı kendi başlarına yanma özelliği yoktur. Sadece açık alev altında yanar.

 

VESBO SPIRA PIPE HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

S: Borularınızın standart boyu kaç metredir?

C: Borularımız uPVC profillerin spiral olarak sarılmasıyla üretildiğinden, iş sahasında müşteri talebine göre istenilen uzunlukta üretilebilmektedir. Küçük çaplarda bacadan bacaya eksiz ve tek parça boru üretimi mümkündür. Boy kısıtlaması yoktur.

S: Borularınızın montajı nasıl yapılmaktadır? Ne tür manşon kullanıyorsunuz?

C: Spiral Sarımlı uPVC borular yine upvc den üretilmiş şerit halinde manşonlar kullanılarak birleştirilir. Bu manşonlar borunun iç yüzeyine kimyasal çözücü özellikli yapıştırıcı uygulanarak yapıştırılır. Söz konusu yapıştırıcı kimyasal reaksiyonlar neticesinde pvc bağlarını çözerek, reaksiyon tamamlandığında yeni pvc bağları oluşturur.

S: Borularınızın dolgusu ne tür malzemeyle yapılmaktadır?

C: Spiral Sarımlı upvc boruların ideal şartlarda dolgu malzemesi, dolgu yüksekliği ve çapa göre değişkenlik gösteden miktarda 5-15 mm granülometriye sahip kırmataştır. Ancak 5-15mm çakıl, 15-30 mm kırmataş ve 15-30mm çakıl da başarıyla uygulanabilmektedir. Teknik şartnamemizde ve teknik kataloğun 25. sayfasında belirtilen yükseklilerde kırmataş- çakıl dolgu yapıldıktan sonra kazıdan çıkan geri dolgu malzemesi rahatlıkla uygulanabilir.

S: Ağır trafik yükü altında dolgu üzerine beton kaplama gerekli midir?

C: Teknik şartnamemizde ve teknik kataloğumuzda belirtilen boyutlarda uygun şekilde yataklama ve dolgu kriterlerine uyulduğu takdirde boru üzerine ayrıca beton kaplamaya gerek yoktur.

S: Borularınızda baca ve menhol uygulaması yapabiliyor musunuz?

C: Novaplast’ ın taahhüdü altında yapılan işlerde Spira Pipe uPVC boru uygulamalarında pürüzsüz PVC yüzeyinin getirdiği hidrolik avantajları hattın bütününde elde edebilmek, hızlı bir üretim gerçekleştirmek için menhollerde de ( muayene bacalarında da) Spira Pipe boruları kullanılabilir.

S: Borularınızın işletme ömrü ne kadardır?

C: Spiral sarımlı borular doğru uygulandığı takdirde 50 yıl işletme ömrüne sahiptirler.

S: Borularınızda uygulanan çelik kuşak takviyesinin sayısını hangi ölçüte göre belirliyorsunuz?

C: Borularımızda uygulanan çelik kuşak takviyelerinin miktarı yapılan statik analizler sonucunda elde edilmiş maksimum, minimum dolgu yüksekliklerine ve trafik yüküne göre belirlenir.

S: Yerinde üretim teknolojisi bize ne gibi avantajlar sağlar?

C: Yerinde üretim teknolojisinin başlıca avantajları aşağıda listelenmiştir;

a) Boruların makaralara sarılı profil ve rulo halindeki çelik kuşaklar şeklinde nakliyesi, boru haline gelmiş malzemenin nakliyesinde olduğu gibi boş hacim taşımayı gerektirmediğinden nakliye açısından oldukça önemli bir avantaj sağlar.

b) Yerinde üretim teknolojisi sayesinde boru boylarında her hangi bir sınırlama olmaz, müşteri talebine göre istenilen uzunlukta üretim yapılmasına olanak tanır. Bu durum da özellikle büyük çaplarda fireyi sıfıra indirirken, küçük çaplarda ise bacadan bacaya tek parça, eksiz üretim sayesinde sızdırma riskini tamamen ortadan kaldırır.

c) Ayrıca şantiye iş ilerleme programına göre talebe anında cevap verilebildiğinden stok maliyeti oldukça düşer.

d) Projede herhangi bir değişiklik talebi olması durumunda istenilen yeni çapa göre üretime geçmek sadece 15 dakikadır.

S: Borularınızın anma çapı iç çapı mı dış çapı mı belirtir?

C: Spiral Sarımlı boruların anma çapları dış çaplardır.

S: Borularınızın et kalınlığı ne kadardır?

C: Borularımızın et kalınlıklarına ilişkin liste teknik kataloğumuzun 7. sayfasında yer almaktadır.

Ürünler

İletişim

vesbo certification

Novaplast Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Otakcılar Cd. No.80 Eyüp / İstanbul / Türkiye Tel : +90 212 467 77 30 Fax: +90 212 467 77 38
Novaplast Plastik San. ve Tic. A.Ş.. Tüm hakları saklıdır.
www.vesbo.com { VESBO TÜRKİYE } info@vesbo.com

Bilgi Toplumu Hizmetleri